U Zagrebu jučer završio dvodnevni sastanak „Združene akcije onkoloških udruga iz središnje i istočne Europe” (engl. Joint Action of Cancer Patient Organization – JACPO), prof. dr. Joseph Gligorov istaknuo da je budućnost onkološkog liječenja u primjeni personalizirane medicine
Personalizirana zdravstvena zaštita u središtu zanimanja drugoga dana sastanka udruga pacijenata iz dvanaest zemalja
Sastanak JACPO 2019 drugog je dana bio posvećen personaliziranoj zdravstvenoj zaštiti/skrbi, novom konceptu koji se razvija u Europi. Uz vodeće hrvatske onkološke stručnjake, predavanje je održao jedan od vodećih autoriteta iz područja personalizirane medicine u onkologiji, prof. dr. Joseph Gligorov, izvršni direktor Instituta za zloćudne bolesti sa Sorbone U Parizu, pod nazivom „Personalizirana medicina: Pravi pacijent. Pravo liječenje. Pravo vrijeme.” Glavna poruka izlaganja prof. dr. Gligorova jest da personalizirana onkološka skrb ima ključnu prognostičku, prediktivnu, preventivnu i participativnu ulogu u smanjivanju učestalosti i smrtnosti od raka. Dodatno je istaknuo važnost uključivanja što većeg broja pacijenata u kliničke studije jer one omogućuju bolju zdravstvenu skrb onkoloških bolesnika, dostupnost novim lijekovima i uspješnije rezultate liječenja, te nove uvide koji mogu pomoći u liječenju pa i izlječenju pojedinih vrsta raka.
Pročelnik Klinike za onkologiju, KBC Zagreb, prof. dr. Stjepko Pleština izjavio je da je precizna medicina dovela do zaokreta prema ciljanoj terapiji te da je profiliranje genoma pozitivan iskorak za cijeli sustav. Pacijentima pruža veće mogućnosti liječenja i dostupnost učinkovitijim terapijama, liječnicima povećava mogućnosti vezane za izbor odgovarajuće terapije zasnovane na molekularnoj biologiji tumora, regulatornim tijelima omogućuje da donesu kvalitetne odluke o širenju indikacija za postojeću terapiju na temelju dokaza, a HZZO-u učinkovito ulaganje u onkološku terapiju.
Tijekom prezentacije, prof. dr. Marko Jakopović, s Klinike za plućne bolesti Jordanovac, osvrnuo se na Program ranog otkrivanja raka pluća, koji je u pripremi i prvi takav u svijetu, a koji će omogućiti poboljšanje liječenja i skrbi za onkološke pacijente. Preduvjet za uspješnu provedbu programa jest suradnja i koordinacija svih uključenih strana, bolesnika, liječnika te mjerodavnih institucija.
Sastanak JACPO treću godinu zaredom organiziraju Koalicija udruga u zdravstvu i platforma Onkologija.hr. Ove je godine organiziran radi podizanja svijesti, edukacije i obaviještenosti udruga pacijenata u regiji o stvarnom stanju u liječenju onkoloških bolesti i o personaliziranim zdravstvenim sustavima temeljenima na podacima iz realnog života.
Ove su godine na sastanku JACPO 2019 sudjelovali predstavnici onkoloških pacijenata iz dvanaest zemalja srednje i istočne Europe (Albanija, Češka, Slovačka, Poljska, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Srbija, Republika Sjeverna Makedonija, Rumunjska i Bugarska), kako bi podijelili dobre prakse u svojemu radu i donijeli zajedničke zagovaračke aktivnosti jer prema ishodima liječenja sve zemlje imaju slične rezultate i slične probleme, kao što su niska razina informiranosti i zdravstvene pismenosti stanovništva, regionalne razlike u dostupnosti zdravstvene zaštite, nepostojanje ili nedovoljan odaziv ciljanih skupina na programe probira te nedostupnost pravodobnoga i odgovarajućeg liječenja. U radu sastanka sudjelovali su i liječnici onkolozi iz zemalja sudionica.