Danas je, u sklopu Human Rights Film Festivala u 10h u dvorani Müller Kina Europa održana javna rasprava na temu:”Pristup zdravlju – pravo ili milost?“, koju su suorganizirali Koalicija udruga u zdravstvu, SOLIDARNA –Zaklada za ljudska prava i solidarnost i Centra za mirovne studije. Human Rights Film Festival organizira se uoči 10. prosinca, Međunarodnog dana ljudskih prava. Tom je prilikom Koalicija udruga u zdravstvu predstavila

Blagdanske zahtjeve za bolji pristup zdravlju u 2018. godini

Uvodno su na javnoj raspravi govorili:

  • Ivica Belina, Predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu,
  • Mag.iur. Antonija Ivančan, Katedra za europsko javno pravo, Pravni fakultet u Zagrebu
  • Dr.sc. Ana Bobinac, Sveučilište u Rijeci, autorica izvještaja o javnim politikama u zdravstvu „Pristup zdravstvenim uslugama“
  • Dr. sc. Aleksandar Džakula, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar

Raspravu je moderirala Sandra Benčić, pravna stručnjakinja za tematiku ljudskih prava i voditeljica programa socio-ekonomske pravednosti Centra za mirovne studije.

Ivica Belina, predsjednik KUZ-a predstavnicima državne i zdravstvene administracije iznio je 5 glavnih zahtjeva ostvarivih u postojećim uvjetima unutar godine dana, uz postojanje političke volje i nadstranačkog konsenzusa, kako bi se svim građanima RH osigurala veća dostupnost zdravstvene i socijalne zaštite.

Mag. iur. Antonija Ivančan s Katedre za europsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu iznijela je osvrt na pravne propise europske unije o prekograničnom liječenju u odnosu na autonomna prva zdravstvenog zakonodavstva pojedinih država članica. Naravno da je jedna od osnova funkcioniranja Europske unije sloboda primanja i davanja usluga, ali državnim zakonodavstvima je prepušteno kako će se ta sloboda regulirati. Naglasila je da je uvijek moguće da država članica plati liječenje pacijentu u drugoj državi članici EU, ali da je mnogo učinkovitije osigurati dostupnost jednake zdravstvene zaštite u svima zemljama EU i pružati i naplaćivati takve oblike liječenja u nacionalnim okvirima.

Dr.sc. Ana Bobinac sa Sveučilišta u Rijeci dala je kratki prikaz izvještaja o javnim politikama u zdravstvu, koji je naručio Centar za mirovne studije. Tom je prilikom istaknula kako dostupnost zdravstvene zaštite nije jednaka dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite, te kako je većina pokazatelja razine kvalitete nacionalne zdravstvene zaštite nepovoljna u odnosu na ostale zemlje EU. Jedna od tvrdnji kako Hrvatska ima premalo liječnika nije točna, jer npr. Grčka, koja ima najveći broj liječnika specijalista na broj stanovnika ima slične loše pokazatelje zdravstvene zaštite kao Hrvatska, dok zemlje s većim brojem liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti pokazuju višu razinu kvalitete zdravstvene zaštite svojih stanovnika i bolje ishode liječenja. Prema podacima iz EU, zemlje koje imaju veća društvena izdvajanja i ulaganja u zdravstvo imaju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i bolje ishode liječenja, neovisno o privatnim osiguranjima i privatnim izdvajanjima građana.

Dr. sc. Aleksandar Džakula sa Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar osvrnuo se na prethodne govornike, istaknuvši kako su danas prezentirane dvije Hrvatske, jedna digitalna, analitička i temeljena na podacima i dokazima nasuprot druge koja je mitološka, epska, obilježena guslama i power point prezentacijama kakva je prihvaćena u općoj  javnosti. Naglasio je kako trenutni sustav zdravstvene zaštite sve više onemogućuje dostupnost zdravlja i zdravstva siromašnima, te kako je to sve više sustav zdravstva za elite. Povišenjem osobnih izdvajanja građana, onemogućili bismo dostupnost zdravstvene zaštite najsiromašnijima, jer takvi troškovi njima predstavljaju najveći izdatak u troškovima domaćinstava.

Ova javna rasprava uvodni je dio tematskog bloka zaklade SOLIDARNA na HRRF-u  “Pristup zdravlju – pravo ili milost?” koja uključuju još dva javna događaja  – projekciju filma “Život za milijun dolara”  Roberta Tomića Zubera prikazan u 12h u dvorani Müller , te večernji program u 20h u dvorani Müller  – projekciju filma “Pacijent” i razgovor s roditeljima djece oboljele od teških bolesti u suradnji s udrugom Krijesnica koji će voditi Maja Sever.

Temeljem nalaza i preporuka izvještaja “Pristup zdravstvenim uslugama u RH” dr. sc. Ane Bobinac kojeg je naručio Centar za mirovne studije te direktnih iskustava svojih članica s funkcioniranjem sustava, Koalicija udruga u zdravstvu (KUZ) donosi pet ključnih zahtjeva prema zdravstvenoj administraciji i donositeljima odluka u Republici Hrvatskoj čije bi prihvaćanje i provedba već u 2018. godini mogli značajno doprinijeti poboljšanju pristupa zdravstvenoj zaštiti svih građana Republike Hrvatske – bez obzira na to gdje žive, od čega boluju, koliko zarađuju i koliko su dobro umreženi.

Svjedoci smo kako razina i kvaliteta zdravstvene zaštite, kao i vrijeme čekanja na određene dijagnostičke i kurativne postupke značajno variraju u raznim dijelovima naše države. Pojedine skupine oboljelih osoba, npr. osobe oboljele od multiple skleroze, diskriminirane su zbog čekanja na početak liječenja, ili se nakon određene navršene životne dobi više ne liječe. Svjedoci smo i situacija u kojima se oklijeva s uvođenjem inovativnih liječenja za pojedine skupine oboljelih osoba i djece, zbog čega nastaju situacije javnih pritisaka na zdravstvenu administraciju i uvođenje takvih liječenja na kraju ispada čin milosrđa, a ne ostvarenje prava građana na liječenje i zdravstvenu zaštitu.

Do sad smo bili svjedoci nekoliko pokušaja reforme sustava zdravstva, koje su bile ili duboke i sustavne, no nisu provedene zbog promjene političke vlasti, ili su pak bile samo parcijalne i nije se razmatralo kako promjene u jednom segmentu sustava utječu na sve ostale dionike tog istog sustava. Nemamo više vremena čekati opsežnu reformu, jer su nam zdravstveni pokazatelji i zdravstveni ishodi sve gori (npr. Hrvatska je druga u Europi po smrtnosti od raka), za što bi predstavnici javne vlasti trebali preuzeti odgovornost. U sadašnjim uvjetima, bez čekanja neke nove reforme, predlažemo pet mjera koje su provedive u realnom vremenu i aktualnoj situaciji te koje mogu rezultirati pozitivnim pomacima.

Iako je namjera KUZ-a da djeluje kao partner zdravstvenoj administraciji, u 2018. godini planiramo temeljito pratiti sve eventualne pozitivne pomake, a ako izostanu, javno ćemo prozivati one koji za to snose odgovornost.

U novoj 2018. godini kada obilježavamo 70 godina Opće deklaracije
o pravima čovjeka tražimo političku odgovornost vlasti za bolji pristup
zdravlju kao našem temeljnom ljudskom pravu!